Az energetikai tanúsítvány

Elérhető besorolások

A kalkulációk eredményeinek megfelelően egy referencia skála szerint kerül kiértékelésre az ingatlan. A "A" minősítés az új épületekre előírt szintet jelenti, ettől rosszabb besorolásra nem adható ki használatbavételi engedély 2024 óta. Az "A" kategória jelöli a mai követelményeknek megfelelő, korszerű szintet. 

Ezeket vesszük figyelembe az épületben

A besorolás meghatározásához mérnöki számítások készülnek, amelyekben számos műszaki tényezőt figyelembe veszünk. A legfontosabbak: falak, födémek hőszigetelése, nyílászárók minősége, épületgépészeti berendezések hatásfoka, az épület méretei és geometriája.

Elérhető minősítések A+++ és I közötti besorolásokkal.

A tanúsítvány érvényessége 5 év

A dokumentum 5 évig érvényes a kiállítástól számítva, ha az épületen nem történik olyan változtatás (korszerűsítés), amely az energetikai jellemzőket befolyásolja.

Meg kell-e újítani?

Ha már érvényét vesztette a tanúsítvány, és arra újra szükség van (eladás, bérbeadás, banki hitel stb.), meg kell megújítani.
A tanúsítvány érvényét veszti, ha az ingatlanban olyan szerkezeti, gépészeti átépítést hajtanak végre, ami befolyásolja az ingatlan energetikai minőségét (pl. utólagos hőszigetelés, nyílászárók cseréje, kazáncsere). Az összes minősítés érvényét veszti, ha a jogszabályban rögzített skála megváltozik (szigorodik), de ilyenkor a tanúsítvány ingyen átsorolható a szigorúbb kategóriába.

Ki készítheti el?

A Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara mérnök tagja jogosult az energetikai tanúsítvány elkészítésére. A vonatkozó kormányrendelet előírásai szerint szakirányú mérnöki végzettség és 1 év szakmai gyakorlati idő meglétével lehet jogosultsági vizsgát tenni. A szakember jogosultsági számot kap, amelyet fel kell tüntetnie a kiadott tanúsítványokon.

Mi a megrendelő feladata, mire van szükség?

A munkához nincs szükség semmilyen konkrét dokumentumra vagy tervre, a szükséges mértékben mindent felmérünk a helyszíni szemlekor, ennek díját az árak tartalmazzák.

A megrendelőnek csupán biztosítania kell számunkra az épület megtekintésének lehetőségét.

Az adásvételhez kötelező

Eladásra kerülő ingatlanok esetében a tulajdonos (eladó) feladata biztosítani, hogy az rendelkezzen érvényes energiatanúsítvánnyal. A szerződést az ügyvéd készíti elő, általában már az aláírás előtt be szokta kérni a szakvéleményt. Ha jelzi felénk, e-mailben is el tudjuk küldeni Önnek az anyagot, amint elkészült.

Így zajlik a helyszíni szemle

A helyszíni szemle során felmérjük a minősítés elkészítéséhez szükséges épületszerkezeti jellemzőket (falak, födémek, nyílászárók, stb. állapota) és az épületgépészeti kialakítást (fűtés, melegvíz, klíma). A munka általában fél órát vesz igénybe, és minden esetben kötelező elvégezni.

Az energiatanúsítvány tartalma

A hiteles energiatanúsítvány az összesítő lappal kezdődik, amelynek kinézete országosan egységes, a készítő vállalkozástól független. Ez az oldal tartalmazza az ingatlan adatait, helyrajzi számát, az elért besorolást és az energetikai kalkulációkat.

Ezt követi a második fejezet, a számítási rész, ahol részletesen dokumentálva van minden figyelembe vett épületszerkezet és gépészeti berendezés.

Minden tanúsítvány kötelező része a javasolt korszerűsítések leírása. Ez tartalmazza az ésszerű keretek között megvalósítható beruházásokat, melyekkel jobb energiaosztályt érhet el az épület.

Hitelesség, azonosító szám

Azok a tanúsítványok tekinthetők hitelesnek, amelyek rendelkeznek az ún. HET (Hiteles Energetikai Tanúsítvány) számmal. Ez az egyedi azonosító szám mindig a szakvélemény első oldalának tetejénél van feltüntetve.

Pályázatokhoz

Tanúsítvánnyal kell igazolni, mekkora energiamegtakarítást fog elérni az épület a pályázaton nyert támogatással (a tervezett állapotban). A lakossági energiahatékonyságot célzó pályázatok kötelező eleme a számítás.

Használatbavételi bejelentéshez

Új épület használatbavételének bejelentésekor kötelező minősítést készíttetnie a tulajdonosnak, a tudomásulvételt követő 90 napon belül. Ilyenkor helyszíni felmérést nem kötelező tartani, a tanúsítás az engedélyezési tervek és a felelős műszaki vezetői nyilatkozat alapján készül.

Nem szükséges a tanúsítvány az alábbi épületekre

Továbbá az alábbi helyzetekben sem kötelező